اخبار

علی پناه: ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و افزایش زمان مطالعه در پیشرفت کشور نقش بسزایی دارد

علی پناه: ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و افزایش زمان مطالعه در پیشرفت کشور نقش بسزایی دارد
چهارمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شمیرانات با حضور اعضای حقیقی و حقوقی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات و شمال تهران، عبدالرضا علی پناه روز سه‌شنبه 25 شهریور در چهارمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان با بیان اینکه ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و افزایش زمان مطالعه در پیشرفت کشور نقش بسزایی دارد، یادآور شد: با توجه به اینکه این شهرستان قطب گردشگری است، بایستی طرح رستوران‌های دوستدار کتاب که سال گذشته آغاز شد، با جدیت گسترش‌یافته و تسریع شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات افزود: طرح ایجاد کتابخانه در لابی برج‌های بلندمرتبه نیز در راستای نهادینه شدن فرهنگ کتاب‌خوانی و استفاده بهینه از اوقات فراغت پیگیری خواهد شد.

وی تأکید کرد: جذب کتاب‌های تخصصی شمیران‌شناسی و توزیع در کتابخانه‌های عمومی در دستور کار ما قرار دارد و نشست‌های این حوزه باید احیا شود.

سید مهدی ساداتی فرماندار شمیرانات در این جلسه بیان داشت: در حال حاضر آمار سرانه مطالعه در کشور شایسته فرهنگ و تمدن ایرانی نیست و فرهنگ نیکوی کتاب‌خوانی به‌ویژه برای نسل‌های جدید باید نهادینه شود.

این مقام مسئول افزود: استقبال مردم از مطالعه و بهره‌مندی از کتاب‌های مفید در زمینه‌های گوناگون برای گذران اوقات فراغت، باعث افزایش سطح آگاهی و سواد شهروندان، پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی، ترویج نشاط و امید در جامعه و ایده‌پردازی و روشن‌فکری مردم می‌شود.

محمدهادی ناصری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران بیان داشت: در راستای رفع نیازهای احصا شده در کتابخانه‌های عمومی استان، ۳۵ کتابخانه به تجهیزات الکترونیکی با ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار در مرحله اول مجهز شدند.

وی افزود: بودجه یک میلیارد تومانی نیز برای تأمین کتاب‌های موردنیاز کتابخانه‌ها در نظر گرفته شد و این اقدام با نظر کتابداران انجام گرفت و در حال حاضر در مرحله توزیع کتاب‌ها هستیم.

وی تصریح کرد: یکی از مطالبات مردم تقویت فضای مجازی برای فعالیت‌های این حوزه به‌ویژه در شرایط کرونایی است؛ در راستای تحقق این هدف اقداماتی صورت گرفت که ازجمله آن‌ها می‌توانیم به برگزاری مدرسه تابستانی دانایی با ۱۶ سرفصل برای بزرگ‌سالان و کودکان که توسط مرکز پژوهش به‌صورت کارشناسی بررسی و اجرا شد، اشاره کنیم که ۴ هزار نفر نیز شرکت کردند و رضایت داشتند.

پروین بینشیان رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شمیرانات نیز اعلام کرد: به‌زودی کتابخانه سیار نیز در این شهرستان راه‌اندازی خواهد شد.

وی همچنین خواستار حمایت در رسیدگی به مشکلات کتابخانه شهید باهنر در باب مالکیت شد و بر تأثیر شاداب‌سازی کتابخانه‌ها در جامعه تأکید کرد.

رودکی، مسئول فرهنگی شهرداری منطقه یک (شمیران) نیز در این جلسه گفت: هفته تهران از ۱۲ مهر تا ۱۹ مهر برگزار می‌شود که روز اول این هفته به‌عنوان روز شمیرانات خواهد بود؛ به همین مناسبت، در بخش فرهنگی کیوسک کتاب و کافه کتاب در سطح شمیران راه‌اندازی می‌شود.

بر اساس این گزارش، ۸ باب کتابخانه عمومی در شمیرانات فعال هستند که ۵ کتابخانه شهری شامل کتابخانه عمومی شهید دکتر باهنر در محله باغ فردوس، شهید محلاتی در شهرک شهید محلاتی، شهدای لواسانات در لواسان، شهید حسینی در فشم و حافظ در میگون است. ۳

کتابخانه روستایی نیز شامل کتابخانه شهدای امامه در روستای امامه بخش رودبار قصران، شهدای نیکنامده در روستای نیکنامده و اندیشه در روستای لواسان بزرگ می‌شود.

۲۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۷:۳۵
روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات و شمال تهران |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید