اخبار

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات:

اولویت اصلی، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و مردم است

اولویت اصلی، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و مردم است
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات گفت: یکی از اولویت‌های بنیادی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات، استفاده بهینه از ظرفیت‌های بخش خصوصی و مردم است.

عبدالرضا علی پناه در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرنگار نشریه و پایگاه تحلیلی خبری شمرون با بیان این مطلب گفت: یکی از اولویت‌های این اداره و مجموع همکاران بنده در حوزه فرهنگی شهرستان این است که بتوانیم از تمام ظرفیت و پتانسیل بخش خصوصی و نهادها و انجمن‌های مردمی در راستای توسعه و پیشبرد اهداف فرهنگی خود استفاده کنیم.

 وی ضمن ابراز تسلیت ایام شهادت سالار شهیدان امام حسین (ع) به همه مسلمانان و محبین اهل‌بیت، خاطرنشان کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) مبنی بر لزوم وجود پیوست فرهنگی در تمام امور، در این راستا گام‌های مشخص و مؤثری برداشته است؛ ازجمله در شورای فرهنگ عمومی شهرستان که درواقع شورای سیاست‌گذار در حوزه فرهنگی است، با حضور و کمک شایان اعضای این شورا موضوعات حیاتی روز جامعه همچون "خانواده ایرانی اسلامی"، "طلاق" و "بزه‌های اجتماعی" محور اصلی چند جلسه اخیر این شورا بوده است که تصمیم‌های بسیار خوبی هم در این زمینه اتخاذ گردید. امیدواریم بتوانیم نسبت به اجرای دقیق و جامع این مصوبات در شهرستان شمیرانات از حداکثر توان خود استفاده کنیم.

 علی پناه در ادامه افزود: از دیگر اقدامات سازنده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات، می‌توان به تقویت انجمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد (سمن‌ها) اشاره کرد. در شهرستان شمیرانات در حال حاضر 9 انجمن ادبی و فرهنگی هنری فعال هستند که در این میان دو تا سه انجمن به‌تازگی به جمع فعالین این حوزه اضافه‌شده‌اند.

 همچنین، یک انجمن نمایشی با حضور فعالین و علاقه‌مندان به این حوزه جذاب در طول یک سال گذشته در شهرستان شمیرانات شکل‌گرفته و فعالیت می‌کند، اتفاقاً؛ مسئول این انجمن که خود دانش‌آموخته و از جنس بدنه نمایشی کشور است توسط انجمن نمایشی استان تهران در این سمت گمارده شده است. انجمن هنرهای تجسمی و انجمن موسیقی شهرستان شمیرانات نیز ازجمله محافل فرهنگی فعال و خلاق شهرستان محسوب می‌شوند، برای مثال؛ همزمان با اوج دوباره شیوع ویروس کوید 19 که موجب قرنطینه‌ی خانگی بسیاری از شهروندان و تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارها در شهرستان شد، انجمن موسیقی شمیرانات در پویشی با عنوان "تک‌نوازی پیانو و تنبکبه‌صورت مجازی میزبان علاقه‌مندان به حوزه‌ی هنری بود که اختتامیه آن‌هم به‌تازگی برگزار شد. در حوزه‌ی هنرهای تجسمی و ادبی هم سه تا چهار پویش مختلف در سطح شهرستان برگزار شد.

علی پناه در تشریح پراکندگی انجمن‌های فرهنگی هنری و نیز فعالیت‌های مرتبط با این حوزه در شهرستان شمیرانات، اظهار داشت: انجمن‌های ادبی و هنری شهرستان از پراکندگی بسیار مناسبی برخوردار هستند، به‌گونه‌ای که در نقاط سه‌گانه لواسانات، رودبارقصران و منطقه یک انجمن‌های بسیار فعالی داریم که مشغول به کار هستند.

بعلاوه؛ بر اساس قانون، هر شهرستان تنها می‌تواند یک انجمن نمایشی داشته باشد که انجمن نمایشی شهرستان شمیرانات در جشنواره هنرهای نمایشی استان تهران سال گذشته دو اثر از این شهرستان موفقیت‌های خوبی کسب کردند.

 

وی با اشاره به انجمن موسیقی شهرستان شمیرانات و فعالیت‌های این حوزه‌ی هنری، عنوان کرد: همچون انجمن هنرهای نمایشی، انجمن موسیقی شهرستان بسیار فعال است، ولی در کنار این انجمن، مؤسسه‌ها و آموزشگاه‌های موسیقی فعال بی‌شماری نیز در سطح شمیرانات وجود دارند که درواقع همکاران و دوستان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات هستند که در حوزه‌ی ترویج فرهنگ تلاش می‌کنند که در هر سه منطقه شهرستان به‌صورت مناسبی پراکنده هستند.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات ابراز داشت: با توجه به شرایط خاص این شهرستان و نیز وجود شهروندان فرهیخته و صاحب اندیشه و هنر بی‌شمار در جای‌جای شمیرانات، تمرکز و تلاش ما این است که شرایط را به شکلی تسهیل کنیم تا زمینه جذب افراد بیشتری برای دریافت مجوزهای فرهنگی و هنری فراهم شود.

 

علی پناه‌ با اشاره به شیوع ویروس کرونا و خسارت‌های واردشده به مؤسسات فرهنگی هنری شهرستان شمیرانات، تصریح کرد: با توجه به شرایط بحرانی ناشی از شیوع این بیماری همه‌گیر، از حدود چند ماه قبل هم از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و به‌خصوص شخص مدیرکل، دکتر احد جاودانی، تصمیم‌ها، اقدامات و راهکارهای مناسبی اتخاذ و اجرایی شده‌اند؛ تمامی مؤسسات و مراکز فرهنگی هنری شهرستان که درنتیجه‌ی شرایط کنونی متحمل هرگونه ضرر و زیان شده‌اند، می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت رسمی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات و نیز استان تهران، فرم‌های لازم را پر کرده و بخشی از این خسارت‌ها را از طریق دریافت تسهیلات گوناگون، جبران کنند.

 

وی همچنین افزود: به‌هرروی این ویروس هم تهدید بود و هم فرصت؛ درنتیجه باید تلاش کرد از این فرصت ایجادشده نهایت استفاده را برد، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات به‌هیچ‌وجه مأموریت اصلی خود را تعطیل نکرده و با همان قدرت و جدیت سابق به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد. در این ایام بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی هنری شهرستان ازجمله در حوزه‌های قرآن، نقاشی، موسیقی، عکاسی، هنرهای تجسمی و ... همچون روال سابق در فضای مجازی به کار خود ادامه می‌دهند.

 

وی با اشاره به نحوه‌ی عملکرد انجمن‌های فرهنگی هنری شهرستان شمیرانات، یادآور شد: خوشبختانه تمامی انجمن‌های ادبی شمیرانات با حضور اندیشمندان، فرهیختگان، خردمندان و ادبای این شهرستان چه ازنظر کیفی و چه ازنظر کمی در شرایط بسیار خوبی هستند که البته همانند دیگر حوزه‌ها، به دلیل شیوع ویروس کوید 19، مدتی است فعالیت‌های آن‌ها آن‌گونه که باید، همچون گذشته جاری و ساری نیست، ولی به‌صورت غیرحضوری فعالیت‌های بی‌شماری انجام داده و یا در حال پیگیری هستند.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات در پایان ضمن تقدیر و تشکر از خبرنگاران و اعضای نشریه و پایگاه تحلیلی خبری شمرون، تأکید کرد: از تمامی خبرنگاران و مدیران این واحد فرهنگی فعال تشکر می‌کنم که در تمام این سال‌ها نسبت به پیگیری رسالت ذاتی این حوزه که همانا اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی است، پایبند و متعهد بوده‌اند، همچنین از مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، فرماندار تلاشگر شمیرانات، ائمه جمعه فرهیخته و نیز تک‌تک مدیران و شهروندان شهرستان شمیرانات به دلیل حمایت‌های بی‌شائبه و شبانه‌روزی از حوزه فرهنگی، تشکر و قدردانی می‌کنم که با راهنمایی‌ها و هدایت‌های داهیانه خود خادمین فرهنگی این شهرستان را یاری رسانده‌اند.

۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۰۹:۳۸

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید