اخبار

محفل شعر «بانوی آسمانی» همزمان با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) برگزار شد؛

اشک آغاز جنون است، تماشا سخت است/ دیدن بغض علی در غم زهرا سخت است

اشک آغاز جنون است، تماشا سخت است/ دیدن بغض علی در غم زهرا سخت است
هم‌زمان با ایام شهادت حضرت فاطمه (س) محفل شعر «بانوی آسمانی» با همکاری مشترک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات و اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران و با شعرخوانی جمعی از شعرای آیینی کشور، در کتابخانه عمومی حضرت فاطمه (س) شهر تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات و شمال تهران، محفل شعر «بانوی آسمانی» عصر سه‌شنبه ۸ بهمن‌ماه، به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها، با حضور عبدالرضا علی پناه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات، محمدهادی ناصری طاهری سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، شاعران مطرح آیینی کشور ازجمله مصطفی محدّثی خراسانی، رضا اسماعیلی، مرتضی امیری اسفندقه، فاطمه نانی زاد، احمد بابایی، قادر طراوت پور، نفیسه سادات موسوی و نغمه مستشار نظامی، در کتابخانه حضرت فاطمه (س) برگزار شد.

در این مراسم نغمه مستشار نظامی ضمن خوانش قطعاتی از کتاب «بانوی آیینه و آب»، عنوان کرد: به لحاظ تاریخی اولین شعری که در ستایش و محوریت حضرت فاطمه (س) سروده شده، در مناقب ابن شهرآشوب در زمان ازدواج حضرت فاطمه (س) ثبت‌شده و در ادامه حضرت علی (ع) درباره ایشان سروده‌اند که این شعر در دیوان منتسب به ایشان درج‌شده است. پس‌ازآن افرادی از کمیت، مقداد، مهیار دیلمی، دعبل خزایی تا ناصرخسرو قبادیانی، عطار نیشابوری و ثنایی غزنوی تا به امروز، از شاعرانی بودند که شعر فاطمی را از گذشته به دست ما رساندند.

 

عبدالرضا علی پناه، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات نیز در این محفل طی سخنانی گفت: حقیقتاً برخی واژه‌ها را نمی‌توان معنا کرد، چراکه معنای آن‌ها به وسعت تمامی کائنات است. همانند «عشق» که هرکس با توجه به بینش خود برداشتی از این واژه دارد؛ واژه «فاطمه» هم همین‌گونه است و هرکس به‌اندازه فهم خود می‌تواند فاطمه را بشناسد. فاطمه اقیانوسی است بی‌کران که اندیشه انسان در معنای آن حیران است.

وی افزود: تشکر و قدردانی می‌کنم از جناب آقای ناصری طاهری سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران که در مدت کوتاه حضور ایشان در این اداره کل، شاهد رخ دادن اتفاقات بسیاری خوبی بودیم. از برگزاری  و حضور در این محفل شعری بسیار خوشحالم و تلاش می‌کنیم که این توجه و اهمیت و شعر و ادب در جامعه مستمر باشد.

همچنین در این مراسم شعرای نامدار کشورمان به خوانش شعرهایی در وصف حضرت زهرا (س) پرداختند. 

مصطفی محدّثی خراسانی در این محفل شعری به خوانش غزلی از خود با عنوان «حریم کسا»، فاطمه نانی زاد به خوانش قطعه‌ای از خود با عنوان «مادر، ماتم تو عجیب گریه‌آور است» پرداختند.

 همچنین رضا اسماعیلی  شعری از خود با عنوان «بانوی نور، مادر آیینه‌ها» خواند. وی پس از شعرخوانی درباره جمع‌آوری و تدوین کتاب «بانوی آیینه و آب» گفت: در سال ۱۳۸۱ با همکاری موسسه حضرت فاطمه (س) اقدام به جمع‌آوری گزیده اشعاری از شاعران معاصر را در مدح حضرت فاطمه (س) کردیم. کاری که یک سال و نیم به دنبال گزینش اشعار خوب و ارجمند در این کتاب بودیم و منبع هرکدام از این اشعار درج‌شده نیز در کتاب آمده است. در آن سال کتابی در این زمینه وجود نداشت و ازاین‌جهت بسیار مورد استقبال قرار گرفت. از شاعران نسل‌های مختلف در این کتاب با عنوان «بانوی آیینه و آب» منتشرشده است.

اسماعیلی در ادامه به خوانش شعری از قیصر امین پور در وصف حضرت زهرا (س) که در این کتاب آمده، پرداخت.

احمد بابایی از دیگر شاعرانی بود که در این محفل به شعرخوانی پرداخت. وی به خواندن یک مثنوی از خود در گرامیداشت یاد و جایگاه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که در آن اشاراتی از شعر فاطمی نیز وجود داشت، پرداخت.

در ادامه این محفل قادر طراوت پور نیز به خوانش قصیده‌ای در مدح و منقبت حضرت فاطمه (س) پرداخت.

مرتضی امیری اسفندقه در ادامه این مراسم به شعرخوانی پرداخت. وی ابتدا با خوانش اشعاری از قادر طهماسبی (فرید) و غلامرضا شکوهی با موضوع حضرت فاطمه (س) یاد و جایگاه این شاعران را گرامیداشت و سپس به خواندن شعری از خود سروده شده در ۳۴ سال پیش با مطلع:‌ «نه طوطی‌ام که به کنج حصار بنشینم، عقاب‌وار سر کوهسار بنشینم/ نه ماهی‌ام که برقصم به زیر حجله آب، سمندرم به کُنام شراب بنشینم...» پرداخت. وی همچنین حاضران را به شنیدن شعری در وصف حضرت زهرا (س) مهمان کرد و در پایان به خوانش غزلی درباره حر بن ریاحی پرداخت.

شعرخوانی توسط نفیسه سادات موسوی بخش دیگری از این محفل بود که به خوانش شعری در رثای حضرت فاطمه (س) پرداخت در پایان شعری درباره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی خواند.

۱۱ بهمن ۱۳۹۸ ۰۹:۱۱
روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات و شمال تهران |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید