اخبار

دیدار رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات با پدر خوشنویسی معاصر ایران

دیدار رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات با پدر خوشنویسی معاصر ایران
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه نمایشگاه خوشنویسی پشت بوم با استاد غلامحسین امیرخانی از هنرمندان مشهور کشور ملقب به پدر خوشنویسی معاصر ایران دیدار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات روز سه شنبه 21 آبان ماه عبدالرضا علی پناه رئیس این اداره به بازدید از نمایشگاه گروهی نقاشی خط با عنوان «پشت بوم» در گالری گویا پرداخت.

علی پناه در حاشیه بازدید از این نمایشگاه که زیر نظر استاد رینه ای برگزار شد با استاد غلامحسین امیرخانی هنرمند به نام کشور و چهره ماندگار عرصه خوشنویسی دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار صمیمانه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شمیرانات و پدر خوشنویسی معاصر ایران به گفت و گو و تبادل نظر در خصوص موضوعات مختلف فرهنگی و هنری پرداختند.

استاد امیرخانی متولد 1318 در طالقان، سال 1338 به صورت حرفه ای به خوشنویسی گرایش پیدا کرد و درس خط را در محضر استادانی همچون سیدحسین میرخانی و سیدحسن میرخانی فراگرفت و به قدری در این عرصه پیشرفت کرد که سال 1387 موفق به کسب نشان درجه یک فرهنگ و هنر شد.

از مهم ترین آثار خوشنویسی استاد امیرخانی می توان به رسم الخط امیرخانی، آداب الخط امیرخانی، کتابت جزوه استادان بزرگ نستعلیق، بهار در پاییز، ترجمه دعای کمیل، ترجیع بند هاتف اصفهانی، ترکیب بند محتشم کاشانی، تضمین گلچین سعدی، چند برگی از قرآن مجید، دیوان حافظ، رباعی های خیام، جزوه روش خوشنویسی نستعلیق، سرو سایه فکن، صحیفه هستی، طلعت حق، غزلیات خواجوی کرمانی، مشق تمنی، کتابت مقدمه ای بر دو روزنامه شرف و شرافت، کتابت مقدمه مکتب کمال الملک، یادنامه استاد محمدرضا کلهر، خوشنویسی روی جلد کتاب های مختلف و مرقعات فراوان اشاره کرد.

لازم به ذکر است در آثار نمایشگاه نقاشی خط با عنوان«پشت بوم» تلاش شده که عنصر خلاقیت و اندیشه، با نگاهی به هنر معاصر و به پشتوانه ی میراث گونه هنر سنتی نقاشی خط تحقق یابد. تمامی آثار حاضر در این نمایشگاه طی یک سال گذشته توسط هنرجویان استاد رضا رینه ای خلق و اجرا شده است. پشت بوم تأکیدی است بر این اندیشه که رویکرد دیگرگونه ی این آثار نفی سنت نیست؛ که پاسداشت این مسیر است از گذشته تاکنون.

این نمایشگاه از ۱۷ تا ۲۲ آبان ماه در گالری گویا واقع در خیابان کریمخان، رو به روی ایرانشهر، پلاک ۹۱ برگزار خواهد شد.

۲۲ آبان ۱۳۹۸ ۱۰:۴۱
روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات و شمال تهران |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید